Вітаю Вас, Гість
Головна » 2015 » Липень » 18 » УВАГА — ГРИБИ!
12:39
УВАГА — ГРИБИ!

Друга половина літа та осінь — сезон збору грибів, а отже, і підвищеного ризику отруєння. Щороку люди вирушають у ліс за ними, і щоразу лікарі попереджають про небезпеку отруєння, але захворюваність та смертність не зменшуються. Нерідко при несвоєчасній та недостатній допомозі потерпілий гине в короткий термін.

Більшість отруєнь спричинені, як правило, вживанням отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки, дощовики, шампіньйони), що помилково сприймаються за їстівні та умовно-їстівні гриби, внаслідок невмілої або неправильної кулінарної їх обробки. Крім цього, збирання грибів у лісозахисних смугах, біля автошляхів може закінчитися теж небажаними наслідками. 

Найбільш небезпечним грибом вважається бліда поганка і її різновиди,  хоча є випадки, що пов’язані із вживанням таких видів, як рядовка тигрова, печериця жовтошкіра, строчки, гриб — парасолька цегельно-сіро-червона, опеньок несправжній.   

Потрібно мати на увазі, що отруйні речовини блідої поганки не бояться високої температури і сушки, не переходять у відвар і викликають незворотні зміни нирок, печінки і серця. При отруєнні її токсинами реєструється до 99% смертності. Однією з основних — є запізніле звернення за медичною допомогою. Діти більше сприйнятливі до дії токсинів грибів. Це пов'язане з недосконалістю знешкоджувати та виводити отруйні речовини з організму.

Симптоми грибного отруєння різні: нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунка, підвищення температури тіла — з'являються через 30-60 хвилин після вживання страв із сироїжок, недоварених осінніх опеньків, сатанинських грибів, несправжніх дощовиків. Такі отруєння, здебільшого, не призводять до летальності, однак можуть мати серйозні наслідки для системи травлення, тому легковажити не можна.

Галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності — з'являються через 30 хв.-2 години після вживання червоних мухоморів, волоконниць, отруйні речовини яких вражають нервову систему. Людина захлинатиметься від нападів сміху і потерпатиме від галюцинацій. Може навіть знепритомніти.

Найбільш отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів білого і смердючого, сморжів і деяких інших грибів. Підступність їх у тому, що отрута, потрапивши до шлунка, протягом тривалого часу (до 3-х діб) може не викликати жодних симптомів. Ознаки отруєння можуть проявитися лише тоді, коли у шлунку не залишиться жодного сліду від грибів, а людина вже й забула, що їла. Запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, нігтів, похолодіння рук та ніг — все це виникає, коли отруйні речовини досягнуть мозку.

Перша допомога при отруєнні грибами грає вирішальну роль у порятунку хворого. Головним принципом як лікарської, так і долікарської медичної допомоги є деконтамінація — видалення токсину, що не всмоктався. 

Пам’ятка для грибників.

Відмовитися від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх у магазинах.

Не купувати гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах.

Не класти у кошик невідомі гриби, остерігатися пластинчастих, не збирати старих, перезрілих або дуже молодих, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки. 

Ретельно перевіряти зібрані гриби перед початком приготування.

Не вживати сирих.

Відібрані спочатку необхідно промити та відварити декілька разів у підсоленій воді — (не менше трьох) упродовж 30 хвилин.

Готові страви зберігати у холодильнику, в емальованому посуді, не більше доби.

Не допускати вживання грибних страв дітьми, вагітними та жінками, котрі годують грудьми.

Ніколи не застосовувати «домашніх» методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок – вони помилкові.

Не викидати гриби, які приготували. Їх аналіз допоможе швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.  

 І пам’ятайте! Ніякого самолікування.

В.ДОЙНА, заступник начальника міжрайонного управління — начальник відділу,
заступник головного державного санітарного лікаря Кіцманського та Заставнівського районів

Переглядів: 474 | Рейтинг: 0.0/0